פורטל השכרת רכב

עבירות תנועה ברכב שכור

עבירות תנועה הן הפרות של חוקי התנועה, אשר נועדו להגן על בטיחות הציבור. עבירות תנועה יכולות להיות קלות, בינוניות או חמורות. עבירות תנועה קלות הן עבירות שאינן מסכנות באופן משמעותי את בטיחות הציבור כדוגמת נהיגה ללא חגורת בטיחות או נהיגה עם מכשיר טלפון ביד . עבירות תנועה חמורות הן עבירות שעלולות לסכן את בטיחות הציבור באופן משמעותי כדוגמת נהיגה פרועה, נהיגה תחת השפעת סמים קשים, נהיגה במהירות מופרזת  או נהיגה תוך כדי ביצוע עבירה פלילית אחרת. עבירות תנועה חמורות עלולות להוביל להעמדה לדין פלילי, וכן לעונשים כבדים, כגון מאסר בפועל, קנסות גבוהים ושלילת רישיון נהיגה.

 מתי נצטרך רכב להשכרה 

ישנם מספר מצבים בהם אנשים משכירים רכבים, לדוגמא: 

כרכבי חברה: חברות רבות משתמשות ברכבים להשכרה כדי לספק כלי תחבורה לעובדים שלהן. רכבים אלו יכולים לשמש לנסיעות עבודה, לנסיעות עסקיות או לנסיעות פרטיות.

לטיולים: רכבים להשכרה יכולים להיות אופציה נוחה לטיולים, במיוחד אם הנוסעים אינם רוצים או לא יכולים לנסוע ברכבם הפרטי. רכבים אלו יכולים לספק גמישות וחופש, ולאפשר לנוסעים לטייל בקצב שלהם.

לאירועים: רכבים להשכרה יכולים לשמש עבור אירועים מיוחדים, כגון חתונות, בר מצווה או בריתה. רכבים אלו יכולים לשמש להסעת האורחים או ליצירת אפקט מרשים.

לנסיעות חד פעמיות: רכבים להשכרה יכולים לשמש עבור נסיעות חד פעמיות, כגון נסיעות לחו"ל או נסיעות ליעדים מרוחקים. רכבים אלו יכולים להיות אופציה יעילה יותר מאשר קניית רכב חדש, במיוחד אם הנסיעה היא חד פעמית או זמנית.

עבירות תנועה ברכבים מושכרים

שאלנו את עו"ד צורי סבן  מה הדין של נהגים ברכבים מושכרים אשר מבצעים עבירות תנועה. הוסבר לנו כי נהגים המבצעים עבירות תנועה ברכבים מושכרים חשופים לענישה בדיוק כמו נהגים המבצעים עבירות תנועה ברכביהם הפרטיים. הענישה והאכיפה אינן שונות בין שני המקרים. הנהג ששוכר את הרכב הוא בעל האחריות לכל עבירת תנועה שביצע בזמן נהיגה ברכב. החברה להשכרת רכב אינה אחראית לעבירות תנועה שבוצעו על ידי הנהג, אלא אם כן היא תרשה לנהג לנהוג ברכב למרות שהיה לה ידע או סיבה לדעת שהוא אינו כשיר לנהיגה.

דוחות על עבירות תנועה שבוצעו ברכבים מושכרים מגיעים לנהג ששוכר את הרכב. הנהג יקבל הודעה מהחברה להשכרת רכב על קיום הדו"ח, והוא יהיה אחראי לשלם את הקנסות או את העלויות המשפטיות הכרוכות בעבירה.

אם הנהג מסרב לשלם את הקנסות, החברה להשכרת רכב עשויה לנקוט בצעדים משפטיים נגדו. החברה עשויה גם לסרב להשכיר לו רכבים בעתיד.

הבדלים בין נהיגה ברכב פרטי להשכרה במקרה של עבירה

ישנם מספר הבדלים בין נהיגה ברכב פרטי להשכרה, שעשויים להשפיע על העונש במקרה של עבירה:

נהיגה ברכב פרטי מאפשרת לנהג לטעון שהוא לא נהג ברכב ברכב בזמן העבירה. זוהי טענה סבירה יותר במקרה של רכב פרטי, מכיוון שיכול להיות יותר מאדם אחד עם גישה לרכב. במקרה של רכב שכור, בעיקרון מי שהשכיר את הרכב הוא זה שצפוי לנהוג בו, ולכן הטענה שהוא לא היה הנהג ברכב בזמן העבירה תהיה פחות סבירה.

נהגים של רכבים מושכרים נדרשים לחתום על חוזה המפרט את תנאי ההשכרה. תנאי החוזה עשויים לכלול סעיף המטיל על הנהג אחריות לעבירות תנועה שבוצעו בזמן נהיגה ברכב. במקרה זה, החברה להשכרת רכב עשויה לנקוט בצעדים משפטיים כנגד הנהג, גם אם הוא משלם את הקנסות.

לסיכום  נהיגה ברכב שכור היא עניין נפוץ, אך חשוב לזכור כי נהיגה ברכב שכור לא פוטרת את הנהג מאחריות לנהוג לפי חוקי התנועה. הנהג הוא בעל האחריות לכל עבירת תנועה שביצע בזמן נהיגה ברכב, והוא חשוף לקנסות ולענישה בדיוק כמו כל נהג אחר. חשוב לנהוג בזהירות ובאחריות ולהקפיד על  חוקי התנועה גם כאשר שוכרים רכב. 

השכרת רכב